Fizičko modeliranje ponašanja konstrukcija za sanaciju klizišta u uvjetima statičkih i seizmičkih djelovanja (HRZZ projekt)
2018. – 2022.
Voditelj: prof.dr.sc. Željko Arbanas
Suradnici: Vedran Jagodnik, Sanja Dugonjić Jovančević, Martina Vivoda Prodan, Petra Đomlija, Josip Peranić, Nina Čeh, Sara Pajalić
Oprema: uređaji za troosno smicanje, uređaj za izravno smicanje sa mogućnošću mjerenja sukcije, uređaj za prstenasto smicanje, Potresne platforme Quanser STI-III, kamere za 3D beskontanktna optička mjerenja
Opis: Predloženi Projekt uključiti će istraživanja ponašanja različitih konstrukcije primijenjenih za sanacije klizišta u fizičkim modelima umanjenih klizišta u statičkim i dinamičkim uvjetima gdje statički uvjeti pretpostavljaju uvjete klizišta pokrenutih oborinama, a dinamički uvjeti uvjete klizišta izazvanih potresima. Promatranje gibanja u fizičkom modelu klizišta provesti će se mrežom senzora za mjerenje pomaka, pritisaka, sila i pornih pritisaka i inovativnom fotogrametrijskom opremom koja uključuje terestrički laserski skener i infracrvenu kameru. Umanjene sanacijske konstrukcije izraditi će se 3D printerom što će omogućiti precizne umanjene elemente konstrukcija. Izmjereni parametra iz fizičkog modela biti će uključeni u 3D numeričke simulacije. Rezultati iz oba modela omogućiti će bolje razumijevanje ponašanja konstrukcija za sanaciju klizišta. Metode analiza stabilnosti koje se koriste za projekte sanacije klizišta u inženjerskoj praksi još uvijek su grube i rezultiraju odabirom konzervativnih sanacijskih konstrukcija. Zbog tog razloga, rezultati istraživanja mogli bi predstavljati osnovu za nove pristupe racionalnog projektiranja sanacijskih konstrukcija za klizišta u inženjerskoj praksi.
Laboratorijska istraživanja statičkog i cikličkog ponašanja tla pri pokretanju klizišta (UNIRI -tehnic-18-113)
2018. – 2022.
Voditelj: Vedran Jagodnik
Suradnici:
- Željko Arbanas
- Martina Vivoda Prodan
- Sara Pajalić
Oprema: uređaji za statičko i cikličko troosno smicanje, rezonantni stupac
Opis: Cilj predloženog projekta je prikazati utjecaj trošenja na statičko i cikličko ponašanje tla te ustanoviti mehanizme pokretanje klizišta. Kako bi se glavni cilj uspješno ostvario, podijeljen je u dvije podgrupe: (i) statičkih ispitivanja neporemećenih i poremećenih uzoraka s lokacije aktivnog klizišta te (ii) istraživanja cikličkog ponašanja tla u nedreniranim uvjetima
Istraživanje klizišta uzrokovanih infiltracijom oborina korištenjem fizičkih i numeričkih modela (uniri-mladi-tehnic-22-62)
12/2022 – 12/2023
Voditelj: dr.sc. Josip Peranić: Sveučilište u Rijeci, Građevinski fakultet
Suradnici:
- dr.sc. Željko Arbanas: Sveučilište u Rijeci, Građevinski fakultet
- dr.sc. Vedran Jagodnik: Sveučilište u Rijeci, Građevinski fakultet
- dr.sc. Martina Vivoda Prodan: Sveučilište u Rijeci, Građevinski fakultet
Oprema: Platforma za ispitivanje umanjenih modela kosina izloženih infiltraciji oborina u 1g uvjetima opterećenja s pratećom opremom za monitoring hidro-mehaničkog odziva modela; Uređaj za direktno smicanje (GDS)
Opis: Oprema je korištena za ispitivanje hidro-mehaničkog odziva umanjenog modela kosine izrađenog od čistog pijeska u nagibu od 35 stupnjeva. Pri provedbi pokusa, rubni uvjeti i geometrija modela posebno su prilagođeni istraživanju efekata histereze na odziv modela, pri različitim intenzitetima simulirane oborine. Također, pokus je modificiran kako bi se dobio uvid u mogućnosti korištenja rezultata ovakvih pokusa pri karakterizaciji naprednih hidrauličkih značajki tla.
Korištenjem uređaja za direktno smicanje, ispitivane su značajke čvrstoće materijala korištenog pri izgradnji modela kosine. U sklopu projekta izrađena su dva diplomska rada te je izrađeno nekoliko znanstvenih radova.
Istraživanje inicijacije klizišta uslijed infiltracije kiše korištenjem umanjenih fizičkih i numeričkih modela (PIL-256)
04/2022 – 04/2026
Voditelj: dr.sc. Josip Peranić: Sveučilište u Rijeci, Građevinski fakultet
Suradnici:
- dr.sc. Željko Arbanas: Sveučilište u Rijeci, Građevinski fakultet
- dr.sc. Vedran Jagodnik: Sveučilište u Rijeci, Građevinski fakultet Građevinski fakultet
- dr.sc. Martina Vivoda Prodan: Sveučilište u Rijeci, Građevinski fakultet
- dr.sc. Sanja Bernat Gazibara/ Sveučilište u Zagrebu, Rudarsko geološko naftni fakultet
Oprema: Platforma za ispitivanje umanjenih modela kosina izloženih infiltraciji oborina u 1g uvjetima opterećenja s pratećom opremom za monitoring hidro-mehaničkog odziva modela; Uređaji za određivanje parametara čvrstoće, retencijskih i značajki propusnosti tla (aparati za izravno smicanje, troosni pokus, prstenasto smicanje, edometarski pokus).
Opis: Oprema se koristi za proučavanje odziva modela kosina izgrađenih od različitih vrsta materijala, ispitivanih pri različitim nagibima i različitim uvjetima simulirane kiše. Mjerenjem promjene vlažnosti i pornih pritisaka tijekom pokusa te praćenjem pomaka u različitim dijelovima modela, dobiva se uvid u hidro-mehanički odziv modela te se, u kombinaciji s numeričkim modelima, omogućava detaljno istraživanje mehanizama koji dovode do inicijacije nestabilnosti.
Laboratorijskim uređajima, poput uređaja za izravno i prstenasto smicanje, troosnim uređajima, edometarskim aparatom i dr., provodi se napredna hidro-mehanička karakterizacija materijala korištenih pri izgradnji fizičkih modela i provedbi pokusa.
ZIP-UNIRI-1500-1-22 Investigating landslides using ring shear apparatus (Istraživanje klizišta korištenjem uređaja za prstenasto smicanje)
travanj/2023 – travanj/2025
Voditelj: Doc.dr.sc. Martina Vivoda Prodan
Suradnici:
- Prof.dr.sc. Željko Arbanas
- Izv.prof.dr.sc. Vedran Jagodnik
- Doc.dr.sc. Josip Peranić
- Dr.sc. Hendy Setiawan
Oprema: Uređaj za prstenasto smicanje
Opis: Cilj ovog znanstvenog projekta je pružiti bolje razumijevanje o ponašanju tla tijekom pokretanja i propagacije klizišta korištenjem uređaja za prstenasto smicanje (RSA). RSA je prikladan za mjerenje rezidualne posmične čvrstoće pri velikim deformacijama i pornih pritisaka, pri uvjetima in-situ stanja naprezanja, u statičkim i/ili dinamičkim uvjetima, posebice za istraživanje klizišta sa velikim pomacima i blatnih tokova. U praktičnoj primjeni, određivanje rezidualne posmične čvrstoće je ključno za procjenu reaktivacije klizišta. Projektom se predlažu laboratorijska ispitivanja za određivanje posmične čvrstoće i uvjeta pornih pritisaka tijekom posmične deformacije na neporemećenom ili poremećenim uzorcima tla korištenjem RSA. Zbog specifičnog oblika uzoraka tla, RSA se obično koristi za ispitivanje poremećenih uzoraka tla. Razvoj rezača koji bi omogućio prikupljanje, ugradnju i ispitivanje neporemećenih uzoraka tla dodatni je važni cilj projekta. Rezultati ispitivanja dati će uvid u statičke i dinamičke značajke tla što će biti vrijedni ulazni podaci za provođenje numeričke analize stabilnosti padina i propagacije klizišta u ovakvim materijalima.